19 lipca 2013

edukacyjne zabawy 9- 12 miesiecznych dzieci

Ojoj jakos nie moge nadazyc z pisaniem na blogu ostatnio ;) Pan domu w rozjazdach wrocil z Chorwacji i pojechal do Holandii a pod koniec miesiaca leci na 3 tygodnie do Anglii, jeszcze szukam pracy dodatkowej wiec czas przecieka mi przez palce.



Napisze wkoncu nowy post jako dalszy ciag edukacyjnych zabaw. Dla 7-8 miesieczniakow pisalam juz tutaj: http://dzieciozmaganiamatki.blogspot.co.uk/2013/04/edukacyjne-zabawy-z-7-8-miesieczniakiem.html , tutaj dla dzieci ponad rocznych: http://dzieciozmaganiamatki.blogspot.co.uk/2014/01/zabawy-edukacyjne-z-rocznym-dzieckiem.html a dzis troche dodam dla 9-12 miesieczniakow. Baby S ma teraz 10 miesiecy wiec bede dodawac z czasem co nam sie jeszcze spodoba. Zapraszam do lektury i mam nadzieje, ze troche zainspiruje bo wiekszosc napewno kazdy sie bawi tak czy siak ;)

W zasadzie kazda z rzeczy o ktorych pisalam wtedy dalej aktualna, niektore mozna bardziej rozwinac. Powtorze zabawy z wtedy:

1. Dzwieki - na tym etapie mozna rozszerzyc o instrumenty takie jak cymbalki, flet czy male pianino 

Co do dzwiekow to jej nie potrzedny teledysk czy kolysanka ostatnio tanczy nawet do dzwieku lecacego samolotu hihi
Warto w ten sposob spedzac czas z dzieckiem jego radosc na oklaski na koniec piosenki bedzie bezcenna.

2. Rzuty i zrzuty - etap rzucania moze juz wiele dzieci ma za soba ale warto rozszerzyc o zabawe z pilkami 

3. A ku-ku! oj to dalej jak najbardziej aktualne. Ukrywanie sie pod kocykiem czy recznikiem i odkrywanie w odpowiednim (oczywiscie oczekiwanym przez mame) momencie.
Teraz uwielbia chowac sie za lustrem lub odwrazac glowe i sama sobie robi do lustra akuku a mama ma ubaw ;)

4. Przemieszczanie sie - Motoryka jest bardzo istotna w tym wieku to wlasnie na nauke samodzielnego poruszania zwracamy szczegolna uwage. Najwazniejsze to przestrzen i brak ograniczenia na tyle na ile mozemy sobie pozwolic.
Ostatnio pisalam bardziej o pelzaniu i raczkowaniu. Dalej zachecac do raczkowania warto jesli dziecko jeszcze tego nie umie poprzez zabawy o ktorych pisalam wtedy. Teraz baby S juz swietnie chodzi i uskuteczniamy spacery bez wozka coraz mniej upada w zasadzie bardzo rzadko. 


Napisze tutaj, ze nie jestem zwolenniczka chodzika malej nigdy nie zakupilam juz predzej pchacz ktorego tez w zasadzie nie mamy ;) mamy natomiast dina z fisher-price ktory sluzy do odpychania sie nogami podczas siedzenia, niestety moja baby S za malutka i nie dosiega ziemi haha wiec mozna go otworzyc i wtedy dziala jako pchacz. Mojej jednak nie zainteresowal ;)


Lubi tez byc goniona, musze jej powiedziec wtedy "iwdze cie zaraz cie zlapie" i udawac ze ja gonie ;) lub wykorzystac psa Leona " uwazaj on tu idzie" wtedy ucieka wprost w moje ramiona ;)



5. Tance - o tancu w wykonaniu baby S juz pisalam, jak tylko uslyszy dzwiek to odrazu sie giba w kazda strone, coraz lepiej sobie radzi nawet zaczyna uzywac rak ale jeszcze nie bardzo wie jak :D  






6. Pierwsze dzwieki i slowa - prawdopodobnie bedzie ich teraz wiecej i wiecej. Baby S zapomniala o kilku slowach ktore juz jej dobrze szly jak "baba" za to uzywa innych i blizej nie okreslonych dzwiekow ;) Dalej powtarzamy za nia wypowiedziane dzwieki sprawiajac jej w ten sposob duzo frajdy. Ucz dziecko, jakie dźwięki wydaje pies - hau hau, krowa - muuu, auto - brum brum, dzwonek - dzyń dzyń, zegar - tik tak. Możesz użyć ceratowych lub tekturowych książeczek z wyraźnymi ilustracjami. Zachęcaj by maluch powtarzał te dźwiękonaśladowcze wyrazy.

7. Pilki - patrz pkt. 2

8. Pudlo sensoryczne - opisalam juz je w ostatnim wpisie, ale zeby nie bylo za nudno warto wymieniac przedmioty i materialy co jakis czas.

9. Albumy, naklejki i papiery - takie albumy z twarzami rodziny o ktorych wspominalam moga byc teraz bardziej docenione prez dzieciaki niz wczesniej. Szczegolnie zainteresowac moga je twarze dzieci lub postaci z bajek i wskazywanie "gdzie ma oczko, nosek, buzie"
Ksiazki! Oczywiscie najlepszymi zabawkami mojej baby S sa wlasnie ksiazki! 

Uwielbia przekladac strony dotykac i czuc a takze przyciskac guziczki i sluchac. Te z roznymi fakturami lub wszytymi materialami lub te z dzwiekiem przy odpowiednim miejscu historyjki. Jej ulubionymi ksiazkami sa "peekaboo" gdzie na kazdej stronie kryje sie ukryta postac pod kawalkiem tektury i dziecko musi ja odnalesc i odkryc. Polecam!


10. Banki mydlane i zabawy w wannie - z racji tego, ze mamy lato zabawy w wannie rozszerzamy o zabawy w basenie na dworze. Super atrakcja!

no i banieczki



11. Zabawa  z lustrami - punkt. 3

12. "Kosi, kosi lapci" czy "wazyla myszka" 

13. Przebieranki - nowym odkryciem w tym temacie jest umiejetnosc ubrania czapki na glowe. Co prawda uda sie raz na dziesiec ale i tak cieszy :D Niestety sciaganie idzie duzo lepiej szczegolnie w basenie gdzie laduje odrazu w wodzie.


14. Jedzenie i picie - etap czestowania wszystkich szczegolnie psa w toku. Pan domu stwierdzil, ze pies Leon ma lepsza diete od niego i je wiecej warzyw i owocow.
Pozwalacie dzieciom na zabawe jedzeniem? Podobno to bardzo wazna lekcja i bardzo rozwojowa. Baby S dostaje jedzenie do raczki podczas kazdego posiku nawet jesli polowa spada lub dostaje ja pies ;)


15. Inne dzieci w tym temacie dalej jestesmy do tylu :(

Dodaje takze:

16. Klocki

Wsadzanie i wyciaganie kazdego przedmiotu na tym etapie jest bardzo interesujace. Baby S uwielbia ta zabawe czy z klockami czy z pileczkami czy z zabawkami w piasku!

Powstaje i znika! Ta zabawa moze pracochlonna dla rodzica i monotonna napewno uczy dziecko. Układam wieżę z drewnianych lub plastikowych klocków a baby S ja burzy. Juz warto takze trenowac ukladanie 2-3 klockow  najlepiej drewnianych.

duuuze "klocki" mozna tez zrobic z pianek



17. czas eksperymentów - maluch myszkuje po całym mieszkaniu szczegolnie w szafkach i na polkach!. Dlugo sie przed tym bronilam zabraniajac ale skapitulowalam po dni w ktorym 99% moich slow bylo "nie wolno" teraz jej juz wolno do niektych zagladac i przekladac z miejsca na miejsce co znajdzie badz ten wyrzucac. Balagan! to slowo idealnie opisuje ta "zabawe".


18. mali artysci- malowanie farbkami? czemu nie!

Modelina? Tym bardziej! (lub masa solna) Mietoszenie bardzo sie spodoba i bedzie pewnie zaskoczone konsystencja.

Rysowanie! (warto cwiczyc rączkę dziecka, rysowac znak nieskonczonosci)Wszystko bardzo rozwijajace i ... brudne :D kartke mozna przykleic do podlogi i kierowac raczke dziecka, to dopiero poczatki ale po 1wszych urodzinach powinno juz wychodzic trzymanie kredek w raczce i pierwsze znaki.


19. Zabawa w polecenia - przyniesc daj poloz wbrew pozora ciesza dzieci ;) Kazde dobre zachowanie nagradzamy oklaskami i usmiechem i mamy nadzieje ze zawsze bedzie tak sluchalo... taaaa

20. KocykZkocykiem mozna zrobic wiele! Chowanie sie pod i akuku, duzy namiot z krzesel, przeciagnie dziecka na kocyku, hustanie. Mozna tez zrobic hamak w dole stolu obwiazujac przescieradlo dookola. Możesz zawijać malucha w mały kocyk a potem udawać ze kroisz go jak naleśnika i odwijasz. Wszystko to cieszy tylko zwracajmy uwage na bezpieczenstwo ;)

21. Masaz z opowiesciami :D historyjka o pajaczku wsponajacym sie po plecach czy misiu przytulajacym ;) Moze poslurzyc ten wierszyk zgapiony z intenetu: "Nóżki, rączki,buzia, oczka To jest właśnie moja postać. Mam paluszków dziesięć chyba, niech zazdrości każda ryba. Brzuszek mały, okrąglutki, Zawsze pełny nie puściutki. Uszu dwoje do słuchania, No i nosek do wąchania. Szyja główką szybko kręci, A dziecina już się wierci"


22. Magnesy czy rzepy. Te na lodowke zajmuja baby S przy kazdym wejsciu do kuchni. Mysle nad zdobyciem jakis w wersji bardziej rozwijajacej niz to co mamy ;) Rzepy tez bardzo wciagajace fajne owoce (polowki polaczone rzepami) mozna nabyc do "krojenia" nozem.





23. lekcja trojstopniwa wedlug Montessori.Probowalam. Jeszcze za wczesnie a reakcje dziecka ale nie poodaje sie ;) W skrocie: 
Weź 2-3 ulubione zabawki dziecka. Usiądźcie na podłodze, zabawki połóż między Wami. Weź każdą zabawkę do ręki i nazwij ją. Wymów nazwę jednej z zabawek i poproś dziecko by Ci ja podało. Za wykonanie zadanie chwal możesz bić brawo. pisalam wiecej tutaj:
http://dzieciozmaganiamatki.blogspot.co.uk/2013/05/montessori-dla-dzieci-0-18-miesiecy.html

24. Zabawa z latarka - o ile dziecko sie nie boi ciemnosci lub polmroku ;) migajace swiatelko na scianie i suficie czy cienie moga juz zainteresowac malutkich towarzyszy :)

25. Zabawy w piasku 

No to mam nadzieje, ze jakies pomysly wam podsunelam! Baby S i tak najbardziej lubi wyglupy z rodzicami laskotki, podrzucanie mizianie i tym podobne ;) Udanej zabawyy!!!!

21 komentarzy:

  1. ale post!super
    Sarah pięknie opowiada na filmiku :)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. swietnie opisane! moja ma 11 miesiecy, jeszcze nie chodzi, choc do tanca sie porusza, gdy slyszy dzwieki.. podobnie sie rozwija, lubi te zabawy.. ostatnio polubila wystawianie jezyka i machanie nim do gory.. lubi powtarzac smiech lub chrzakanie za kims.. dziekuje za rady z zabawami.. pozdrawiamy http://remisie.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajne pomysły, przy młodszym część wykorzystam- bo nie znałam. Przy starszym synku jak był w tym wieku to ja np układałam klocki, a on je burzył :) była też sroka, co kaszkę warzyła, albo robiliśmy kulki z papieru i turlaliśmy do siebie. Zabaw jest masa- ważne żeby czas spędzać razem :)

    OdpowiedzUsuń
  4. świetne pomysły, trudno się dziwić, że nie masz czasu na blogowanie! U nas również króluje basen i wanna, pokazywanie nosków, uszu, itd. Przemieszczanie się, u nas ostatnio jest to chodzenie za rączkę..i tak jak Ty jestem przeciwniczką chodzików, to bardzo źle wpływa na rozwój dziecka. Za to pchacze jak najbardziej. Mój syn najbardziej lubi do tego celu wykorzystywać swoje krzesełko do karmienia. Wielofunkcyjne jest, naprawdę:))

    OdpowiedzUsuń
  5. no i oczywiście taniec, muzyka! To największa miłość Młodego. Wystarczy melodyjka z komórki i już cała pupa chodzi:))

    OdpowiedzUsuń
  6. PKT 17 to zawsze były ulubione zajęcia moich chłopaków, :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Extra, skorzystamy z pewnoscia z pomyslow;) buziaki dziewczyny!!

    OdpowiedzUsuń
  8. Oj dawno Was dziewczyny nie było, już się miała upominać o posta :) Baby S w centkach-super! A co do innych dzieci, to chyba nie masz powodu do zmartwień bo na tym etapie dzieciakom nie są potrzebni rówieśnicy, z tego co pamiętam, to dopiero około 2-ich urodzin ważny jest kontakt z innymi dziećmi. Zapraszamy do nas, buziaki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no mam nadzieje ze do jej 2gich urodzin bedziemy juz kogos znaly z dziecmi chociaz w to watpie

      wiem dawno nas nie bylo nie daje rady czasowo nie ogarniam normalnie :(

      Usuń
  9. tyle rewelacyjnych pomysłów na raz! dzięki ;-) właśnie tego dziś szukałam ;-)

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetnie ukazane poszczególne zabawy Twojego dziecka! :)
    Powodzenia w wychowywaniu :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Hej, nie próbowałam jeszcze modeliny i rysowania, dziękuję za pomysły :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Moja Amelka uwielbiała zabawy w wodzie. W wannie mogła spędzać wszystkie wieczory :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Super macie pomysly. Część juz wykorzystaliśmy czesc dopiero przed nami.swietna drewniana kostka edukacyjna, jaka to firma? B chcialabym kupic taka synkowi.
    Pozdrawiamy
    Magda i Leos

    OdpowiedzUsuń

bardzo lubimy komentarze! Dodaj swoj....